Най-четени
1. radostinalassa
2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. iw69
6. varg1
7. leonleonovpom2
8. planinitenabulgaria
9. wonder
10. rosiela
11. sekirata
12. missana
13. panazea
14. getmans1
2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. iw69
6. varg1
7. leonleonovpom2
8. planinitenabulgaria
9. wonder
10. rosiela
11. sekirata
12. missana
13. panazea
14. getmans1
Най-популярни
1. shtaparov
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. ka4ak
9. vidima
10. milena6
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. ka4ak
9. vidima
10. milena6
Най-активни
1. radostinalassa
2. hadjito
3. lamb
4. siainia
5. iw69
6. kvg55
7. missana
8. kunchev
9. sekirata
10. savaarhimandrit
2. hadjito
3. lamb
4. siainia
5. iw69
6. kvg55
7. missana
8. kunchev
9. sekirata
10. savaarhimandrit
Постинг
24.06.2022 07:04 -
ESKI STAMBOL и PRESLAW - ДВА БЪЛГАРСКИ ГРАДА И ДВЕ СТОЛИЦИ НА БЪЛГАРИЯ
Автор: devnenetz
Категория: История
Прочетен: 246 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 30.06.2022 16:09

Прочетен: 246 Коментари: 0 Гласове:
0
Последна промяна: 30.06.2022 16:09

David Rumsey. Map Historical Collection. Lucas Jr., Fielding / 1822.
Вероятно авторът на картата е сбъркал местоположението на река Daphne R. Но може и да не го е сбъркал. Най-важното от тази илюстрациа е това, че авторът на картата (към 1822 год.) твърди, че Девненският град е PRESLAW, а шуменският – ESKI STAMBOL.
Въз основа на изложеното в предните 3 поста и на този четвърти (тук) моите 6 извода, въпроси и предложения към българската историческа наука са тя да прецени дали да
отсече:
1. Че град Марцианопол е бил по-стар от гр. Константинопол (дн. Истанбул) и е бил наричан и с името Градът на Константин. Знайно е, че Траян е създал града, но Св. Константин I Велики, наследниците от неговата династия и редица други императори преди и след него са го разширявали, възстановявали и въздигнали многократно. След многобройните вражески превземания и разрушавания на града са се налагали възстановявания на крепостната му стена, на църквите, на моста, на улиците и на водоснабдяването с питейна вода от м. „Каровча”. Били построявани, или многократно възстановявани мръсната канализация, Преторият, Амфитеатърът, водните мелници, императорската баня, басейните за масово и свободно (безплатно) къпане, казармите, затворът, държавните складове, оръжейните работилници, както и вероятно съществуващият български Корабостроителен и Пристанищен „дом” край дн. кв. „Повеляново” и мн. др.п. Тук трябва да напомним, че има доказателства за пребиваването на император Константин Велики в Марцианопол. Има случаи, когато той е зимувал с войските си в Девненската низина. Можем да си представим с какви условия и удобства е разполагал и колко много строителни ремонти, строежи на църкви в Девня и т.н. са извършили под неговото ръководство работливите римляни и ваятели.
2. Че прозира истината за появата на името Марцианопол / Старият Констатинопол / Преслав / Ески Стамбол... По-старият от Стамбол… Още един път се разбира и то най-категорично, че шуменският (Велики) Преслав / Ески Стамбол е рецепиент на девненските имена „Велика Преслава”, „Стария Константинопол” / „Ески Стамбол“ / „Делидушка“ и „Огигия“. Не е възможно да е имало, няма, няма и да има каквото и да било основание да се смята, че в далеч по-късни времена (около 780 години след създаването на Марцианопол!) да се е появил на белия свят някакъв „Стар+български+стан” / „Ески + стан+ бул”. И там да се е положило началото на Третата ни столица град (Велики) Преслав, който да бъде много бързо и безкритично асоцииран и обкичен лекомислено с величието и суперлативните оценки и прилагателни на Стария Девненски Великопреславен и доказано по-стар от Константинопол мегаполисен Марцианополски град. Заслужава си да се приеме, че Eski Istambol е правилното и точно име на този български (Шуменски) град Преслав, защото и той като Марцианопол е бил много по-стар от град Константинопол. Изобщо трябва да се помисли дали нашата история не е изградила един прекомерно раздут образ на българите като строители с огромен замах, сили и финансови възможности.
3. Универсалният речник на Хофман безпогрешно е „заковал” с абсолютна и неоспорима категоричност, че град Марцианопол / Старият Константинопол / Преслав е отстоял на 50 римски мили (74,075 км.) от Анхиало и на 18 римски мили (26,667 км.) от „Антони¬новото Черно море”. Не знам какво още трябва да намерим, за да преглътнем голата истина, че най-важната първа част от историята на нашата Дунавска България е зарита не в Плиска и (В.) Преслав, а в Девня!
4. Излиза, че научното „отписване” на град Марцианопол / Велика Преслава от „белия свят” към началото на VII век е твърде преждевременно, исторически крайно неправилно и научно зловредно. Изразът от 1698 год. „и сега е знаменит (известен)” се отнася за бившия град Марцианопол / Преслав и говори точно, ясно и категорично за това. Говори за закованата историческа истина за „Преславността”, „Значимостта“ и „Известността“ на Марцианопол / Велика Преслава!
Нека напомним, че изразът "и сега знаменит и известен" се среща много по-рано в текста на Ана Комнина и се отнася за град Велика Преслава / Марцианопол / дн. Девня.
Моля за извинение, но градът с име Велика Преслава никъде и никога не е стоял на вниманието на българската ни наука. Само Виктор Тепляков през 1829 година се сеща за нея и я посещава. Рано или късно ще се отчете, че той е бил първият поет-историк, който недвусмислено е определил и обозначил Аспаруховата ни столица в Девня.
5. По всяка вероятност ще се наложи да се преосмисли теорията за варненския Аспарухов вал. Може би той ще трябва да се нарича Антонинов вал, защото както се видя, дори и морето е било наричано „mare Euxinum Antonin”. Известна е военната дейност на XVI – ия император Антонин Пий в нашия район на Черно море, в т.ч. и в и около Марцианопол! В Уикипедия може да се прочете за автора на „Антонинов вал”. Повече не ми се пише, но само ще спомена, че този император е построил огромен защитен вал на територията на дн. Великобритания. Това би трябвало да се вземе впредвид, като се пише за варненския Аспарухов вал.
6. Кой е XVI–ият римски император Антонин Пий (Благочестив)? Той е роден през 86 год., а е управлявал от 138 до 161 год. Бих вмъкнал най-интересното за него, но разработката ми добива отчайващо големи обеми и затова ще се задоволя само с една препоръка – нека желаещият читател сам да си отвори и прочете примерно тук: https://bg.wikipedia.org/wiki/Антонин_Пий и на други места в интернет.
18. 06. 2022 год. Гр. Варна инж. Др. Драгиев
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене