2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. iw69
6. varg1
7. leonleonovpom2
8. planinitenabulgaria
9. wonder
10. rosiela
11. missana
12. panazea
13. sekirata
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. ka4ak
9. vidima
10. milena6
2. hadjito
3. lamb
4. siainia
5. iw69
6. kvg55
7. missana
8. kunchev
9. sekirata
10. savaarhimandrit

Прочетен: 4963 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 24.04.2012 14:30
Кадеш-Барнеа (קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ, или Кадес-Варни)
Многобройни са хипотезите и публикациите относно произхода на името Варна. Всяка от тях допринася с нещо за по-добър резултат в търсенето на така необходимата ни истина. Сигурно и настоящите ми съждения няма да са убедителни, но все пак те имат право на съществуване в един личен блог.
Както вече посочих в по-предните си материали, Варна се явява като дума-разковниче за историята на Аспарухова България. Доколкото позволяват скромните ми възможности, предлагам да се тръгне по един нов, неползван досега път, в опита да се стигне до истината при издирването на началото на името Варна по света и в нашите земи.
Фиг. 1
С лилавата точка: Река Провадийска (Varnas River).
Изключителен интерес за появата на думата Варна представлява Кадеш-Барнеа (קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ, или Кадес-Варни) – оазис в Синай, който и досега е отъждествяван с група извори на 25 километра южно от Ницан. В библейските времена Кадеш-Барнеа или Кадес-Варни било името на местност на границата между страната Израел и Едом. В сегашно време съответства на Айн-Кадис. В арабското име на Ал-ан Кудайс (единия от изворите) се съхранило древното име на местността. Той бил важен пункт по тъй наричания царски път от Египет за Месопотамия, разположен при юго-западните граници на Ханаан в пустинята Цин, а след това на територията заселена от израилтяните. Кадеш-Барнеа или Кадес-Варни се споменава в Библията и като Ейн-Мишпат в сказанията за Авраам. Името на местността Варни се среща многократно и в разказите за скитанията на израилтяните по пустинята след излизането им от Египет.
Фиг. 2
Библейското странстване на израелтяните. Кадес–Варни и скалата Мерива.
Знае се, че при своя продължителен и мъчителен преход израелтяните останали доста време в местността Варни… В нея умряла и била погребана Мирям – сестрата на Моисей… Тук, поради непоносимия недостиг на вода, скитащите в безпътицата възроптали срещу Моисей. От този протест произлязла и фразата „Мей мерива – Водата на разпрата”. Тогава Моисей, по волята и съвета на бога, ударил по скалата и по фантастичен начин извлякъл от нея спасителната за хората вода…
… Спасителната след историческото и дълго израелтянско странстване и жадуване вода… Вода за децата, за родителите им, за старците, за животните… за бъдещата израелска държава в обетованата Ханаанска земя…
Заключение: Вероятно Кадеш-Барнеа (קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ, или Кадес-Варни) – оазис в Синай, е най-старото и записано в библията име, което стои и звучи най-близко до интересуващото ни име Варна. Но в петата част ще продължим да се занимаваме с това библейско име.
7. 04. 2012 год., гр. Варна, инж. Драгия Драгиев.
I част, т. 4 - б: ПРЕСЛАВНА ВАРНА (МАЛЪК...
I част, т. 4 - в: ПРЕСЛАВНА ВАРНА (МАЛЪК...